Skaner wewnątrzustny w protetyce

Pobieranie wycisków masą alginatową nadal budzi grozę wśród wielu pacjentów. Nieprzyjemnie zaciekająca masa nie raz wzbudza odruch wymiotny i chęć ucieczki z gabinetu. Co więcej, tradycyjny wycisk obarczony jest błędami wynikającymi ze zmiany konsystencji masy w trakcie zastygania, mniejszą dokładnością lub przeciągnięciem, a wtedy wycisk trzeba wykonać jeszcze raz…

Na szczęście współczesna stomatologia ma na to sposób jakim jest wycisk cyfrowy pobierany skanerem wewnątrzustnym. Urządzenie wyposażone jest w kamerę, która w czasie rzeczywistym przesyła tysiące dokładnych zdjęć do programu komputerowego. Obraz jamy ustnej pacjenta jest dynamicznie rejestrowany na ekranie komputera. Skaner 3D odwzorowuje pełne łuki zębowe i zwarcie centralne, w tym fakturę oraz teksturę zębów i grubość ich ścian. Projekcja 3D umożliwia analizę stosunków zwarciowych z zębami przeciwstawnymi oraz określenie wielkości powierzchni stycznych. Najnowsze modele skanerów pozwalają na automatyczną rejestrację dynamicznej artykulacji oraz skanowanie w kolorach rzeczywistych.

Zastosowanie skanera wewnątrzustnego w codziennej pracy

W gabinecie stomatologicznym skaner cyfrowy znajduje wykorzystanie przede wszystkim w protetyce. Pozwala na dokładną rejestrację warunków w jamie ustnej pod korony, mosty, licówki, inlay, onlay, overlay. Co więcej, skan umożliwia analizę przebarwień i dobór koloru. W implantoprotetyce skany wykorzystywane są przez techników do tworzenia szablonów implantologicznych i łączników indywidualnych. W ortodoncji projekcja 3D zębów służy do ustalenia planu leczenia a zapis cyfrowy wykorzystywany jest do wprowadzania modyfikacji i wizualizacji docelowego ustawienia zębów. Na podstawie uzyskanych wycisków cyfrowych budowane są modele, a te po wydrukowaniu służą do tworzenia szyn relaksacyjnych, retainerów czy też nakładek do wybielania. Skany wewnątrzustne wykorzystuje się także w programach do cyfrowej wizualizacji uśmiechu (modeli pod szyny do Flow Injection, tworzenia wax-up i mock-up).

Oprogramowanie skanera 3D

Oprogramowanie urządzenia pozwala m.in. na modyfikacje trójwymiarowego obrazu, ocenę relacji zwarciowych pomiędzy szczęką i żuchwą oraz tworzenie modeli cyfrowych. Opracowanie poprzez wycinanie skrawków pozwala na usunięcie fragmentów niechcianych, artefaktów, fragmentów ślinociągu, rękawiczki czy rozwieraka. Podczas skanu filarów zębowych pod korony bardzo ważna jest dokładna rejestracja granicy preparacji. W sytuacji, gdy występuje wzmożone krwawienie z kieszonek lub pacjent ma ruchome dziąsło pomocna jest funkcja blokady zaznaczonych fragmentów, która nie pozwala na ich modyfikacje podczas dalszej rejestracji obrazu. Oprogramowanie skanera pozwala też na tworzenie modeli 3D, które możemy dalej wydrukować w drukarce 3D. Projekcja zębów pacjenta może zostać zapisana (w formacie CZX lub STL) bądź bezpośrednio przesłana mailowo lub za pomocą platformy oprogramowania. Dostarczony skan jest gotowy do obróbki przez technika dentystycznego.

Zastosowanie skanera wewnątrzustnego w codziennej pracy
Zastosowanie skanera wewnątrzustnego w codziennej pracy

Jak skanować?

Skanowanie jest przyjemnie proste! Całość zajmuje kilka minut. Skanowanie podzielone jest na 3 etapy. Najpierw skanuje się łuk górny, następnie łuk dolny, a na końcu rejestruje zwarcie. Polecanych jest kilka metod szybkiego skanowania. Jedna z nich opiera się na wykonywaniu ruchów łódkowych od prawego do lewego kwadrantu – ząb po zębie. Jeszcze inna na skanowaniu wszystkich powierzchni żujących jako rejestracji punktów referencyjnych i powrotu do nich w celu doskanowania pozostałych powierzchni. Tak naprawdę, najszybsza jest metoda własna – wyćwiczona po wielu skanach. Warto pamiętać o przyciemnieniu światła w gabinecie przed skanowaniem i usuwania śliny pacjenta ze skanowanego miejsca, w przeciwnym razie skan będzie zniekształcony i może zawierać odbicia lustrzane. Należy też zadbać o prawidłową retrakcję dziąsła brzeżnego np. przez zastosowanie rozwieraka oraz osuszenie zębów bezpośrednio przed skanowaniem. Skanowanie całego podniebienia i dużych powierzchni dziąsła zapewni więcej punktów referencyjnych co wyeliminuje nawarstwianie się obrazu. Dzięki zastosowanie odpowiednich końcówek skanera mamy dostęp do wszystkich powierzchni.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem skanera?

Pobranie cyfrowego wycisku powinno trwać dosłownie chwilę stąd wybór odpowiedniego skanera nie jest łatwą decyzją. Na szybkość pracy skanera ma wpływ wiele czynników. Czas skanowania uzależniony jest od parametrów skanera, sprawności skanującego oraz wydajności komputera. Na rynku dostępnych jest wiele firm oferujących skanery wewnątrzustne. Przed wyborem tego jedynego warto zastanowić się przede wszystkim nad jego przeznaczeniem w gabinecie. Czy skaner będzie wykorzystywany tylko w ortodoncji czy też w protetyce? Warto sprawdzić jaka jest dokładność i szybkość działania skanera, gdyż podczas skanowania głębokich poddziąsłowych preparacji pod korony zwykle nie ma czasu na błędy i powtórki. Oprogramowanie skanera powinno posiadać intuicyjny, przyjazny dla użytkownika interfejs oraz zaspokajać wszystkie potrzeby w zakresie rekonstrukcji protetycznej, ortodoncji oraz implantów. Stąd pytanie – jakie możliwości oferuje zastosowane w danym skanerze oprogramowanie? Czy uzyskane dane są integralne z softwarem innych firm? Czy jest możliwość obróbki skanu, wycinaniu skrawków i blokowania fragmentów, analizy siły kontaktów zwarciowych? Czy jest możliwość kopiowania danych i modyfikacji skanu na poszczególnych etapach opracowywania? Skaner powienien zawierać kilka wymiennych końcówek o różnej wielkości i różnym stopniu załamania światła. Powinien umożliwiać skanowanie powierzchni dalszych ósemek i dokładnie odwzorowywać większe braki zębowe bez nawarstwiania obrazu. Najnowsze modele skanerów wewnątrzustnych posiadają zwiększone pole widzenia i większą głębię ostrości. Skaner wewnątrzustny powienien być kompaktowy i lekki stąd częstymi faworytami są skanery bezprzewodowe, które nie ograniczają ruchów lekarza. Niektóre oprogramowania pozwalają eliminować konieczność używania myszy poprzez zastosowanie przycisków na rączce skanera i kontroli gestami (manipulacje modelem 3D na ekranie za pomocą ruchów końcówki skanera).

Podsumowanie

Skaner wewnątrzustny stał się nieodzownym narzędziem w gabinecie stomatologicznym, który pozwala na bezwyciskowe odwzorowanie stanu jamy ustnej w wymiarze rzeczywistym 1:1. Zdecydowanie ułatwia pracę stomatologa oraz poprawia komfort pacjenta. Skan może zostać wysłany w czasie, kiedy pacjent siedzi na fotelu u dentysty, a a dzięki rewelacyjnej współpracy z pracownią można otrzymać informację zwrotną od technika jeszcze przed wypuszczeniem pacjenta, unikając tym samym powtórnej wizyty na ewentualne poprawki. Firm oferujących skanery wewnątrzustne jest wiele stąd nie bójmy się wymagać. Jeśli szukamy narzędzia, które ma nam służyć i usprawniać naszą pracę, warto też zwrócić uwagę na support i wsparcie posprzedażowe.